Morten Bødskov

Morten Bødskov.

Morten Bødskov (S) blev udnævnt som Forsvarsminister 4. februar 2022.

 

Parlamentarisk karriere

  • Forsvarsminister, 4. februar 2022 -
  • Skatteminister, 27. juni 2019 - 4. februar 2022
  • Justitsminister, 3. oktober 2011 - 12. december 2013
  • Tidligere retsordfører, erhvervsordfører, finansordfører, EU-ordfører og udenrigsordfører Formand for Erhvervs- Vækst og Eksportudvalget fra 2015
  • Formand for Udvalget vedrørende Efterretningstjenesterne 2007-2011
  • Medlem af Socialdemokratiets gruppeledelse fra 2015
  • Næstformand for Socialdemokratiets folketingsgruppe 2006-2011

 

Medlemsperiode

  • Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Københavns Omegns Storkreds fra 13. november 2007
  • Folketingsmedlem for Socialdemokratiet i Københavns Amtskreds fra 20. november 2001 til 13. november 2007
  • Kandidat for Socialdemokratiet i Rødovrekredsen fra 1999

 

Erhverv

  • Konsulent, TVropa Communication, 2001
  • Studentermedhjælp, Socialdemokratiets ledelsessekretariat, 2000-­2001
  • Forbundsformand, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, 1996­-2000
  • International sekretær, Danmarks Socialdemokratiske Ungdom, 1994­-1996

 

Uddannelse

  • Stud.scient.adm., Aalborg Universitet, 1991-1994
  • BA i samfundsfag, Aalborg Universitet, 1994
  • Viborg Amtsgymnasium 1987­-1990
  • Karup Skole 1977­-1987

 

Morten Bødskovs CV på dansk/engelsk som printvenlig fil

Find CV og oplysningsskema om ministerens personlige interesser på Regeringens hjemmeside
Find også Morten Bødskovs CV og foto på Folketingets hjemmeside

Følg ministeren

Du kan følge Forsvarsministeriet på Twitter, Instagram og på LinkedIn.

Abonnér på vores nyhedsservice og få vores nyheder sendt til din e-mail, lige når de lanceres.

Tilmeld dig nyhedsmailen

Sidst opdateret 4. februar, 2022 - Kl. 11.02