Nyheder
Aftale om køb af fire langtrækkende droner er nu indgået
Der er indgået en aftale for levering af fire langtrækkende droner. Dronerne vil styrke overvågningen af bl.a. Arktis og Nordatlanten. Finansieringen sker via midler fra Accelerationsfonden samt tidligere indgående politiske aftaler herunder Delaftale 1 om Arktis og Nordatlanten.

Forsvarsministeriet
Kongeriget Danmark skal styrke signalindhentning og overvågning i Arktis og
Nordatlanten hurtigst muligt, og i den nuværende sikkerhedspolitiske situation er der brug for hastighed i opbygningen af kampkraften i Forsvaret. Derfor afsættes der flere midler til at fremrykke anskaffelsen samt øge fleksibiliteten af de fire langtrækkende droner, som forligskredsen og Naalakkersuisut tidligere har besluttet at anskaffe. Kapaciteten skal bl.a. styrke Kongerigets bidrag til NATO’s samlede evne til at gennemføre signal- og billedindhentning.
”I en verden hvor den sikkerhedspolitiske situation udvikler sig fra dag til dag, er det vigtigt, at Forsvaret følger med. Accelerationsfonden sætter turbo på anskaffelsen af de fire langtrækkende droner, som blandt andet skal øge overvågningen af Arktis og Nordatlanten. Derfor er jeg også meget tilfreds med, at der er indgået aftale om levering af fire langtrækkende droner”, siger Troels Lund Poulsen.
Med Aftale om Arktis-kapacitetspakke fra 2021 blev det besluttet at anskaffe to langtrækkende droner. Der blev efterfølgende afsat yderligere økonomi til anskaffelsen med Første delaftale under forsvarsforliget 2024-2033 af 18. januar 2024. Endelig blev det med Delaftale 1 om Arktis og Nordatlanten under forsvarsforliget 2024-2033 af 27. januar 2025 besluttet at anskaffe yderligere to langtrækkende droner.
”Europa skal kunne mere selv, og det her er et afgørende skridt i den retning. Med indkøbet af fire langtrækkende droner styrker vi både den danske og europæiske sikkerhed. Samtidig er der fokus på at styrke vores bidrag i forhold til NATO”, siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen.
”Hastighed er afgørende, når det gælder opbygningen af Forsvarets kampkraft. Derfor er det godt, at der nu er indgået aftale om levering af de langtrækkende droner. Dronerne får en vigtig rolle i forhold til at styrke vores evne til at overvåge og passe på hele Kongeriget og dermed også styrke NATO’s kapaciteter i Nordatlanten og Arktis” siger forsvarschef, general Michael Wiggers Hyldgaard.
Danmark køber dronerne igennem NATO Support and Procurement Agency og har derigennem et samarbejde med en række andre lande. Det forventes, at de første langtrækkende droner leveres fra 2028.